Předpověď počasí na dva dny dopředu je fajn, ale vize budoucnosti na příštích 20 let také není marná. Na konferenci World Government Summit v Dubaji se o ni postaral teoretický fyzik Michio Kaku.
Vědec Michio Kaku vyhlíží budoucnost, v níž si vytiskneme sny na 3D tiskárně.
Ve své přednášce předestřel Kaku (autor knih Fyzika nemožného či Paralelní světy) současný stav věcí, v němž je na spadnutí stejně tak autonomní automobilová doprava jako zmapování lidského mozku – a odtud nastínil možnou verzi blízké budoucnosti, v níž budeme každou sekundu svého života konzultovat nikoliv internet, jak to děláme dnes, ale umělou inteligenci.
Jádrem jeho vize je svět, v němž informace jsou všude a nikde: s kontaktní čočkou s rozšířenou realitou na bulvě oka budeme procházet ulicí a v reálném čase se dozvídat, kdo vlastní domy kolem nás, kdo je postavil, kolik v nich stojí nájem a jak se bude pochybovat jejich cena v následujících několika letech. Je to svět, v němž se z autonomních aut stanou roboti – a tak bude robotický průmysl stěžejnější než ten automobilový. Budeme létat nadzvukovými letadly navrženými superpočítači tak, aby nezpůsobovala sonický třesk, diagnostikovat naše zdraví budou chytré toalety a domácím lékařem nám budou dělat inteligentní tapety v našich obývácích. Slova jako „dopravní nehoda“ a „rakovinový nádor“ zmizí ze slovníků. Stejně tak podle Kakua zatočíme se stářím a díky dokonalému poznání mozku budeme moci tisknout na 3D tiskárnách své představy a ráno si přehrávat sny uplynulé noci. A na konec vět v esemeskách budeme dávat místo emotikonů kompletní emoce – které si budou příjemci moci okamžitě prožít.
Bude to lepší svět? Možná. Budeme i lepšími lidmi? …